OY HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILIR? Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Hangi durumlarda oy pusulaları geçersiz sayılır? Sorusu, Oy kullanma sürecinde birçok seçmenin merak etmekte olduğu sorular arasında bulunuyor. Vatandaşların oy kullanırken dikkat etmeleri gereken belirli unsurlar var. Bu unsurlara uyulmadığı takdirde, oy pusulası geçersiz sayılacaktır. Peki, Hangi durumlarda oy pusulaları geçersiz sayılır? Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

OY HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILIR?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını belirledi. Buna göre, şu şekildeki oy pusulaları geçersiz sayılacak:

– Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

– Hiçbir yerine “evet” ya da “tercih” mührü basılmamış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

– Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış “tercih” veya “evet” mührü basılan oy pusulaları.

– Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.

– Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

– “Tercih” veya “evet” mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış, karalanmış oy pusulaları.

– Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

– Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

– Bir pusulanın geçersiz olması, diğerlerini geçersiz saymayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x